Pogoji za vpis na študijske programe na UL FGG
Pogoji za vpis na univerzitetne študijske programe 1. stopnje na UL FGG
POGOJI ZA VPIS V UNIVERZITETNI ŠTUDIJSKI PROGRAM GRADBENIŠTVO
- opravljena matura,
- opravljena poklicna matura po ustreznem programu srednje strokovne šole s strokovnega področja naravoslovja ali tehnike ter izpit iz enega od predmetov mature; izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je kandidat že opravil pri poklicni maturi,
- pred 1. 6. 1995 končan katerikoli štiriletni srednješolski program.
V primeru omejitve vpisa, bodo kandidati iz 1. in 3. alineje izbrani glede na: splošni uspeh pri maturi oz. zaključnem izpitu (60 % točk) in splošni uspeh v 3. in 4. letniku (40 % točk). Kandidati iz 2. alineje bodo izbrani glede na: splošni uspeh pri poklicnin i maturi (40 % točk), splošni uspeh v 3. in 4. letniku (40 % točk) in uspeh pri maturitetnem predmetu (20 % točk).
POGOJI ZA VPIS V UNIVERZITETNI ŠTUDIJSKI PROGRAM GEODEZIJA IN GEOINFORMATIKA
- opravljena matura,
- opravljena poklicna matura po ustreznem programu za pridobitev srednje strokovne izobrazbe s strokovnega področja naravoslovja ali tehnike ter izpit iz enega od predmetov mature; izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je kandidat že opravil pri poklicni maturi;
- pred 1. 6. 1995 končan katerikoli štiriletni srednješolski program.
V primeru omejitve vpisa bodo kandidati iz 1. in 3. alineje izbrani glede na splošni uspeh pri maturi oz. zaključnem izpitu (60 % točk) in glede na splošni uspeh v 3. in 4. letniku (40 % točk). Kandidati iz 2. alineje bodo izbrani glede na splošni uspeh pri poklicni maturi (40 % točk), splošni uspeh v 3. in 4. letniku (40 % točk) oziroma uspeh pri maturitetnem predmetu (20 % točk).
POGOJI ZA VPIS V UNIVERZITETNI ŠTUDIJSKI PROGRAM VODARSTVO IN OKOLJSKO INŽENIRSTVO
- opravljena matura,
- opravljena poklicna matura po ustreznem programu za pridobitev srednje strokovne izobrazbe s strokovnega področja naravoslovja ali tehnike, ter izpit iz enega od predmetov mature; izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je kandidat že opravil pri poklicni maturi.
- pred 1. 6. 1995 končan katerikoli štiriletni srednješolski program.
V primeru omejitve vpisa bodo kandidati iz 1. in 3. alineje izbrani glede na splošni uspeh pri maturi oz. zaključnem izpitu (60 % točk) in glede na splošni uspeh v 3. in 4. letniku (40 % točk). Kandidati iz 2. točke bodo izbrani glede na splošni uspeh pri poklicni maturi (40 % točk), splošni uspeh v 3. in 4. letniku (40 % točk), uspeh pri maturitetnem predmetu (20 % točk).
Pogoji za vpis na visokošolske strokovne študijske programe 1. stopnje na UL FGG
POGOJI ZA VPIS V VISOKOŠOLSKI STROKOVNI ŠTUDIJSKI PROGRAM OPERATIVNO GRADBENIŠTVO
Zaključni izpit v kateremkoli štiriletnem srednješolskem programu, poklicna matura ali matura.
V primeru omejitve vpisa bodo kandidati izbrani glede na splošni uspeh pri zaključnem izpitu, poklicni maturi oziroma maturi (60 % točk) in glede na splošni uspeh v 3. in 4. letniku (40 % točk).
POGOJI ZA VPIS V VISOKOŠOLSKI STROKOVNI ŠTUDIJSKI PROGRAM TEHNIČNO UPRAVLJANJE NEPREMIČNIN
Zaključni izpit v kateremkoli štiriletnem srednješolskem programu, poklicna matura ali matura.
V primeru omejitve vpisa bodo kandidati izbrani glede na splošni uspeh pri zaključnem izpitu, poklicni maturi oziroma maturi (60 % točk) in glede na splošni uspeh v 3. in 4. letniku (40 % točk).
POGOJI ZA VPIS NA MAGISTRSKI ŠTUDIJSKI PROGRAM GRADBENIŠTVO
V drugostopenjski magistrski študijski program Gradbeništvo se lahko vpiše, kdor je končal:
- študijski program prve stopnje gradbeništva, ki obsega celotno vsebinsko področje gradbeništva;
- študijski program prve stopnje s področja operativnega gradbeništva, prometa ali drugih strokovnih področij, če kandidat pred vpisom opravi študijske obveznosti, ki so bistvene za nadaljevanje študija v obsegu 10–60 KT – te obveznosti se določijo glede na različnost strokovnega področja, kandidati pa jih lahko opravijo med študijem na 1. stopnji, v programih za izpopolnjevanje ali z opravljanjem izpitov pred vpisom v magistrski študij;
- visokošolski strokovni študijski program po starem programu s področja gradbeništva;
- visokošolski strokovni študijski program po starem programu z drugih strokovnih področij, če kandidat pred vpisom opravi študijske obveznosti, ki so bistvene za nadaljevanje študija v obsegu 10-60 KT, kandidati pa jih lahko opravijo med študijem na 1. stopnji, v programih za izpopolnjevanje ali z opravljanjem izpitov pred vpisom v magistrski študij.
Študijske obveznosti, ki so bistvene za nadaljevanje študija, določi Študijski odbor oddelka za gradbeništvo UL FGG glede na različnost strokovnega področja.
Pogoje za vpis izpolnjuje tudi, kdor je končal enakovredno izobraževanje v tujini.
Spodnja meja za izvedbo magistrskega študijskega programa Gradbeništvo je vsaj 15 prijavljenih kandidatov.
V primeru omejitve vpisa bo pogoj ocena študija na prvi stopnji.
Podrobnejši pogoji, ki jih je določil Študijski odbor Oddelka za gradbeništvo UL FGG
Kandidati, ki so zaključili visokošolski študijski program prve stopnje s področja operativnega gradbeništva ali prometa morajo kot dodatno obveznost opraviti izpita iz predmetov Matematika II in Trdnost na prvostopenjskem študiju UN Gradbeništvo.
Kandidati, ki so zaključili študijski program prve stopnje z drugih strokovnih področij, morajo za vpis na II. stopnjo študija Gradbeništvo opraviti študijske obveznosti v minimalnem skupnem obsegu 25 ECTS iz predmetnih področij, navedenih v spodnji preglednici, od tega
vsaj 5 ECTS iz študijske smeri, na katero se kandidat vpisuje. Pri presoji vsebinske ustreznosti študijskih obveznosti, opravljenih zunaj UL FGG, se vrši primerjava s spodnjimi predmeti iz prvostopenjskega univerzitetnega študijskega programa Gradbeništvo na UL FGG.
SKUPNI PROGRAM | ≥18 ECTS |
Gradiva (8 ECTS) | ≥6 |
Matematika II (8 ECTS) | ≥6 |
Trdnost (10 ECTS) ≥8 | ≥8 |
SMER KONSTRUKCIJE | |
Statika gradbenih konstrukcij (6 ECTS) | ≥5 |
SMER NIZKE GRADNJE | |
Ceste (6 ECTS) ali Komunalno gospodarstvo (5 ECTS) ali Organizacija gradbenih del in poslovanje (6 ECTS) |
≥5 |
SMER GEOTEHNIKA – HIDROTEHNIKA | |
Geotehnika (6 ECTS) ali Inženirska hidrotehnika (6 ECTS) |
≥5 |
SKUPNO | ≥25 ECTS |
Kandidate vabimo, da čim prej oddajo dokumentacijo, na podlagi katere jim bomo določili prehodne pogoje.
Merila za priznavanje znanj in spretnosti, pridobljenih pred vpisom v program
Študentu se lahko priznajo znanja, ki po vsebini in obsegu ustrezajo učnim vsebinam predmetov v programu Gradbeništvo. O priznavanju znanj in spretnosti, pridobljenih pred vpisom, odloča Študijski odbor Oddelka za gradbeništvo UL FGG na podlagi pisne vloge študenta, priloženih spričeval in drugih listin, ki dokazujejo uspešno pridobljeno znanje ter vsebino te znanj, ter v skladu s Pravilnikom o postopku in merilih za priznavanje neformalnega pridobljenega znanja in spretnosti, sprejetega na 15. seji Senata UL, dne 29. 5. 2007.
Pri priznavanju znanj in spretnosti se:
- upoštevajo spričevala in druge listine o končanih tečajih ter drugih oblikah izobraževanja;
- ocenjujejo izdelki, storitve, objave in druga avtorska dela študentov;
- ocenjuje znanje, ki si ga je študent pridobil s samoizobraževanjem ali z izkustvenim učenjem (možnost opravljanja študijskih obveznosti brez udeležbe na predavanjih, vajah, seminarjih);
- upoštevajo ustrezne delovne izkušnje.
V primeru, da Študijski odbor Oddelka za gradbeništvo UL FGG ugotovi, da se pridobljeno znanje lahko prizna, se to ovrednoti z enakim številom točk po ECTS, kot znaša število kreditnih točk pri predmetu.
Prehodi med študijskimi programi
Študent lahko preide iz študijskega programa, v katerega se je vpisal, na drugega, pri čemer se mu vse ali del obveznosti, ki jih je že opravil, priznajo kot opravljene obveznosti novega študijskega programa.
Za prehod med programi se šteje prenehanje študentovega izobraževanja v študijskem programu, v katerega je bil vpisan (prvi program) in nadaljevanje izobraževanja v Magistrskem študijskem programu druge stopnje Gradbeništvo (drugi program), v katerem se lahko del študijskih obveznosti, ki jih je študent že opravil v prvem študijskem programu, priznajo kot opravljene.
Prehodi so možni iz študijskih programov druge stopnje in do prenehanja izvajanja tudi iz dodiplomskih univerzitetnih študijskih programov, sprejetih pred 11. 6. 2004, ki ob zaključku študija zagotavljajo pridobitev primerljivih kompetenc in med katerimi se lahko po kriterijih za priznavanje prizna vsaj polovica obveznosti po ECTS iz prvega študijskega programa, ki se nanašajo na obvezne predmete drugega študijskega programa. Glede na obseg priznanih obveznosti iz prvega študijskega programa v Republiki Sloveniji ali tujini se lahko študent vpiše v isti ali višji letnik v drugem študijskem programu. Študenti, ki prehajajo, morajo izpolnjevati pogoje za vpis v drugi študijski program.
Prošnje kandidatov za prehod v Magistrski študijski program druge stopnje Gradbeništvo in obseg priznanih študijskih obveznosti v študijskem programu bo individualno obravnaval Študijski odbor Oddelka za gradbeništvo. Če je kandidatu v postopku priznavanja zaradi prehoda priznanih vsaj toliko in tiste kreditne točke, ki so pogoj za vpis v višji letnik Magistrskega študijskega programa druge stopnje Gradbeništvo, se kandidatu dovoli vpis v višji (drugi) letnik na Magistrski študijski program druge stopnje Gradbeništvo.
POGOJI ZA VPIS NA MAGISTRSKI ŠTUDIJSKI PROGRAM STAVBARSTVO
V drugostopenjski magistrski študijski program Stavbarstvo se lahko vpiše, kdor je končal:
- študijski program prve stopnje s področja stavbarstva;
- študijski program prve stopnje z drugih strokovnih področij, če kandidat pred vpisom opravi študijske obveznosti, ki so bistvene za nadaljevanje študija v obsegu 10–60 kreditnih točk po ECTS (obveznosti se določijo glede na različnost strokovnega področja, opravijo pa se lahko med študijem na prvi stopnji, v programih za izpopolnjevanje ali z opravljanjem
diferencialnih izpitov pred vpisom v magistrski študij; - visoki strokovni študijski program Gradbeništvo pred uvedbo bolonjskih programov;
- visokošolski strokovni študijski program po starem programu z drugih strokovnih področij, če kandidat pred vpisom opravi študijske obveznosti, ki so bistvene za nadaljevanje študija v obsegu 10–60 KT, kandidati pa jih lahko opravijo med študijem na 1. stopnji, v programih za izpopolnjevanje ali z opravljanjem izpitov pred vpisom v magistrski študij.
Obveznosti individualnega premostitvenega programa določi Študijski odbor oddelka za gradbeništvo glede na manjkajoča znanja kandidata, ki jih ni pridobil pri predhodnem izobraževanju. To velja tudi za vpis študenta iz drugih visokošolskih zavodov v Sloveniji, EU in drugod.
Spodnja meja za izvedbo magistrskega študijskega programa Stavbarstvo je vsaj 15 prijavljenih kandidatov.
V primeru omejitve vpisa je pogoj ocena študija na prvi stopnji.
Podrobnejši pogoji, ki jih je določil Študijski odbor Oddelka za gradbeništvo UL FGG
Kandidati, ki so zaključili visokošolski študijski program prve stopnje s področja operativnega gradbeništva ali prometa morajo kot dodatno obveznost opraviti izpita iz predmetov Matematika II in Fizika na prvostopenjskem študiju UN Gradbeništvo. Kandidati, ki so zaključili študijski program prve stopnje z drugih strokovnih področij, morajo za vpis na II. stopnjo študija Stavbarstvo opraviti študijske obveznosti v minimalnem skupnem obsegu 24 ECTS iz predmetnih področij, navedenih v spodnji preglednici. Pri presoji vsebinske ustreznosti študijskih obveznosti, opravljenih zunaj UL FGG, se vrši primerjava s spodnjimi predmeti iz prvostopenjskega univerzitetnega študijskega programa Gradbeništvo na UL FGG.
Gradiva (8 ECTS) | ≥6 |
Matematika II (8 ECTS) | ≥6 |
Fizika (9 ECTS) | ≥8 |
Stavbarstvo (9 ECTS) | ≥6 |
SKUPNO | ≥24 ECTS |
Kandidate vabimo, da čim prej oddajo dokumentacijo, na podlagi katere jim bomo določili prehodne pogoje.
Merila za priznavanje znanj in spretnosti, pridobljenih pred vpisom v program
Študentu se lahko priznajo znanja, ki po vsebini in obsegu ustrezajo učnim vsebinam predmetov v programu Stavbarstvo. O priznavanju znanj in spretnosti, pridobljenih pred vpisom, odloča Študijski odbor Oddelka za gradbeništvo UL FGG na podlagi pisne vloge študenta, priloženih spričeval in drugih listin, ki dokazujejo uspešno pridobljeno znanje ter vsebino teh znanj, ter v skladu s Pravilnikom o postopku in merilih za priznavanje neformalnega pridobljenega znanja in spretnosti, sprejetega na 15. seji Senata UL, dne 29. 5. 2007.
Pri priznavanju znanj in spretnosti se:
- upoštevajo spričevala in druge listine o končanih tečajih ter drugih oblikah izobraževanja;
- ocenjujejo izdelki, storitve, objave in druga avtorska dela študentov;
- ocenjuje znanje, ki si ga je študent pridobil s samoizobraževanjem ali z izkustvenim učenjem (možnost opravljanja študijskih obveznosti brez udeležbe na predavanjih, vajah, seminarjih);
- upoštevajo ustrezne delovne izkušnje.
V primeru, da Študijski odbor Oddelka za gradbeništvo UL FGG ugotovi, da se pridobljeno znanje lahko prizna, se to ovrednoti z enakim številom točk po ECTS, kot znaša število kreditnih točk pri predmetu.
POGOJI ZA VPIS MAGISTRSKI ŠTUDIJSKI PROGRAM VODARSTVO IN OKOLJSKO INŽENIRSTVO
V drugostopenjski magistrski študijski program Vodarstvo in okoljsko inženirstvo se lahko vpiše, kdor je zaključil:
- študijski program prve stopnje s področja gradbeništva;
- študijski program prve stopnje drugih strokovnih področij (npr. tehničnih, biotehničnih), če kandidat pred vpisom opravi študijske obveznosti, ki so bistvene za nadaljevanje študija v obsegu 10 do 60 kreditnih točk po ECTS. Obveznosti se določijo glede na različnost strokovnega področja in jih kandidati lahko opravijo med študijem na prvi stopnji, v programih za izpopolnjevanje ali z opravljanjem izpitov pred vpisom v magistrski študij Vodarstvo in okoljsko inženirstvo.
Obveznosti individualnega premostitvenega programa določi Študijski odbor Oddelka za okoljsko gradbeništvo UL FGG glede na manjkajoča znanja kandidata, ki jih ni pridobil pri predhodnem izobraževanju. To velja tudi za vpis študenta iz drugih visokošolskih zavodov v Sloveniji, EU in drugod.
Pogoje za vpis izpolnjujejo tudi kandidati, ki so končali enakovredno izobraževanje kot je navedeno v zgornjih alinejah v tujini in se vpisujejo pod enakimi pogoji, kot veljajo za kandidate, ki so zaključili šolanje v Sloveniji.
V primeru omejitve vpisa bo pogoj ocena študija na dodiplomski oz. prvi stopnji (100 %).
Spodnja meja za izvedbo magistrskega študijskega programa Vodarstvo in okoljsko inženirstvo je vsaj 10 prijavljenih kandidatov.
Podrobnejši pogoji, ki jih je določil Študijski odbor Oddelka za gradbeništvo UL FGG
1. SPLOŠNI PREDMETI | |
Fizika in Matematika (vsaj 5 ECTS Fizika in vsaj 5 ECTS Matematika) |
15 ECTS |
2. SPLOŠNI HIDROTEHNIČNI PREDMETI | |
Hidrologija in/ali Hidravlika | 3 ECTS |
3. NAČRTOVANJE INŽENIRSKIH ZGRADB | |
Predmeti z znanjem načrtovanja in izvedbe inženirskih gradenj (od tega vsaj 1 predmet iz študijskih programov UL FGG; npr. Inženirska hidrotehnika, Osnove betonskih in zidanih konstrukcij, Osnove lesenih in jeklenih konstrukcij, Geotehnika) |
10 ECTS |
SKUPNO | ≥28 ECTS |
Merila za priznavanje znanj in spretnosti, pridobljenih pred vpisom v program
Študentu se lahko priznajo znanja, ki po vsebini in obsegu ustrezajo učnim vsebinam predmetov v programu Vodarstvo in okoljsko inženirstvo. O priznavanju znanj in spretnosti pridobljenih pred vpisom odloča Študijski odbor Oddelka za okoljsko gradbeništvo UL FGG, na podlagi pisne vloge študenta, priloženih spričeval in drugih listin, ki dokazujejo uspešno pridobljeno znanje in spretnosti ter vsebino teh znanj in spretnosti ter v skladu s Pravilnikom o postopku in merilih za priznavanje neformalnega pridobljenega znanja in spretnosti, sprejetega na 15. seji Senata UL, dne 29. 5. 2007.
Pri priznavanju znanj in spretnosti se:
- upoštevajo spričevala in druge listine (priznavanje »netipičnih spričeval«, portfoljo, listine o končanih
tečajih in drugih oblikah izobraževanja); - ocenjujejo izdelki, storitve, objave in druga avtorska dela študentov (možnost opravljanja študijskih obveznosti – npr. izpitov, kolokvijev ipd. – z ocenjevanjem izdelkov, npr. projektov, ki jih je študent izdelal pred vpisom);
- ocenjuje znanje, ki si ga je študent pridobil s samoizobraževanjem ali z izkustvenim učenjem (možnost opravljanja študijskih obveznosti – npr. izpitov, kolokvijev ipd. – brez udeležbe na predavanjih, vajah, seminarjih);
- upoštevajo ustrezne delovne izkušnje (npr. priznavanje praktičnega usposabljanja in drugih učnih enot progama, ki temeljijo na delovni praksi in izkušnjah).
V primeru, da Študijski odbor Oddelka za okoljsko gradbeništvo UL FGG ugotovi, da se pridobljeno znanje lahko prizna, se to ovrednoti z enakim številom točk po ECTS, kot znaša število kreditnih točk pri predmetu.
Prehodi med študijskimi programi
Za prehod med programi se šteje prenehanje študentovega izobraževanja v študijskem programu, v katerega je bil vpisan (prvi program) in nadaljevanje izobraževanja v Magistrskem študijskem programu druge stopnje Vodarstvo in okoljsko inženirstvo (drugi program), v katerem se lahko del študijskih obveznosti, ki jih je študent že opravil v prvem študijskem programu, priznajo kot opravljene.
Prehodi so možni iz študijskih programov druge stopnje in do prenehanja izvajanja tudi iz dodiplomskih univerzitetnih študijskih programov, sprejetih pred 11. 6. 2004, ki ob zaključku študija zagotavljajo pridobitev primerljivih kompetenc in med katerimi se lahko po kriterijih za priznavanje prizna vsaj polovica obveznosti po ECTS iz prvega študijskega programa, ki se nanašajo na obvezne predmete drugega študijskega programa. Glede na obseg priznanih obveznosti iz prvega študijskega programa v Republiki Sloveniji ali tujini se lahko študent vpiše v isti ali višji letnik v drugem študijskem programu. Študenti, ki prehajajo, morajo
izpolnjevati pogoje za vpis v drugi študijski program.
Prošnje kandidatov za prehod v Magistrski študijski program druge stopnje Vodarstvo in okoljsko inženirstvo in obseg priznanih študijskih obveznosti v študijskem programu bo individualno obravnaval Študijski odbor Oddelka za okoljsko gradbeništvo. Če je kandidatu v postopku priznavanja zaradi prehoda priznanih vsaj toliko in tiste kreditne točke, ki so pogoj za vpis v višji letnik Magistrskega študijskega programa druge stopnje Vodarstvo in okoljsko inženirstvo, se kandidatu dovoli vpis v višji (drugi) letnik na Magistrski študijski program druge stopnje Vodarstvo in okoljsko inženirstvo.
POGOJI ZA VPIS NA MAGISTRSKI ŠTUDIJSKI PROGRAM GEODEZIJA IN GEOINFORMATIKA
V drugostopenjski magistrski študijski program Geodezija in geoinformatika se lahko v skladu s členi 38a, 38b in 41 Zakona o visokem šolstvu in členom 115 Statuta UL vpiše, kdor je zaključil:
- univerzitetni študijski program prve stopnje Geodezija in geoinformatika;
- visokošolski študijski program prve stopnje Tehnično upravljanje nepremičnin in kot diferencialne izpite opravi predmete univerzitetnega študija prve stopnje Geodezija in geoinformatika: Matematika 2, Fizika in Višjage odezija v skupnem obsegu 20 kreditnih točk; diferencialne izpite lahko opravi kot izbirne predmete v času prvostopenjskega študija ali v dodatnem premostitvenem letu;
- visokošolski strokovni študij Geodezija pred uvedbo bolonjskih študijskih programov;
- univerzitetni študijski program prve stopnje drugih študijev, pri čemer se mu določi individualni premostitveni program v obsegu od 10 do 60 kreditnih točk po ECTS. Obveznosti se določijo glede na različnost strokovnega področja in jih kandidati lahko opravijo med študijem na prvi stopnji ali z opravljanjem izpitov pred vpisom v magistrski študij;
- visokošolski študijski program prve stopnje drugih sorodnih (tehničnih in geoznanosti) študijev, pri čemer se mu določi individualni premostitveni program v obsegu od 10 do 60 kreditnih točk po ECTS. Obveznosti se določijo glede na različnost strokovnega področja in jih kandidati lahko opravijo med študijem na prvi stopnji ali z opravljanjem izpitov pred vpisom v magistrski študij;
- visokošolski strokovni študij drugih sorodnih (tehničnih in geoznanosti) študijev pred uvedbo bolonjskih študijskih programov, pri čemer se mu določi individualni premostitveni program v obsegu od 10 do 60 kreditnih točk po ECTS. Obveznosti se določijo glede na različnost strokovnega področja ter morebitne izkušnje kandidata iz prakse, ki jih je kandidat opravil pred vpisom v magistrski študij.
Obveznosti individualnega premostitvenega programa določi Študijski odbor Oddelka za geodezijo glede na manjkajoča znanja kandidata, ki jih ni pridobil pri predhodnem izobraževanju. To velja tudi za vpis študenta iz drugih visokošolskih zavodov v Sloveniji, EU in drugod. Upošteva se tudi dosežena znanja v praksi, vendar največ do 40 % obveznosti.
Spodnja meja za izvedbo magistrskega študijskega programa Geodezija in geoinformatika je vsaj 10 prijavljenih kandidatov. V primeru omejitve vpisa bo pogoj ocena študija na dodiplomski oz. prvi stopnji (100 %).
Merila za priznavanje znanj in spretnosti, pridobljenih pred vpisom v program
Študentu se lahko priznajo znanja, ki po vsebini in obsegu ustrezajo učnim vsebinam predmetov v programu Geodezija in geoinformatika. O priznavanju znanj in spretnosti pridobljenih pred vpisom odloča Študijski odbor Oddelka za geodezijo FGG na podlagi pisne vloge študenta, priloženih spričeval in drugih listin, ki dokazujejo uspešno pridobljeno znanje ter vsebino teh znanj, ter v skladu s Pravilnikom o postopku in merilih za priznavanje neformalnega pridobljenega znanja in spretnosti, sprejetega na 15. seji Senata UL, dne 29. 5. 2007.
Pri priznavanju znanj in spretnosti se:
- upoštevajo spričevala in druge listine o končanih tečajih
in drugih oblikah izobraževanja; - ocenjujejo izdelki, storitve, objave in druga avtorska dela študentov;
- ocenjuje znanje, ki si ga je študent pridobil s samoizobraževanjem ali z izkustvenim učenjem (možnost opravljanja študijskih obveznosti brez udeležbe na predavanjih, vajah, seminarjih);
- upoštevajo ustrezne delovne izkušnje.
V primeru, da Študijski odbor Oddelka za geodezijo UL FGG ugotovi, da se pridobljeno znanje lahko prizna, se to ovrednoti z enakim številom točk po ECTS, kot znaša število kreditnih točk pri predmetu.
Kandidate vabimo, da čim prej oddajo dokumentacijo, na podlagi katere jim bomo določili prehodne pogoje.
Prehodi med študijskimi programi
Za prehod med programi se šteje prenehanje študentovega izobraževanja v študijskem programu, v katerega je bil vpisan (prvi program) in nadaljevanje izobraževanja v Magistrskem študijskem programu druge stopnje Geodezija in geoinformatika (drugi program), v katerem se lahko del študijskih obveznosti, ki jih je študent že opravil v prvem študijskem programu, priznajo kot opravljene.
Prehodi so možni iz študijskih programov druge stopnje in do prenehanja izvajanja tudi iz dodiplomskih univerzitetnih študijskih programov, sprejetih pred 11. 6. 2004, ki ob zaključku študija zagotavljajo pridobitev primerljivih kompetenc in med katerimi se lahko po kriterijih za priznavanje prizna vsaj polovica obveznosti po ECTS iz prvega študijskega programa, ki se nanašajo na obvezne predmete drugega študijskega programa.
Glede na obseg priznanih obveznosti iz prvega študijskega programa v Republiki Sloveniji ali tujini se lahko študent vpiše v isti ali višji letnik v drugem študijskem programu. Študenti, ki prehajajo, morajo izpolnjevati pogoje za vpis v drugi študijski program.
Prošnje kandidatov za prehod v Magistrski študijski program druge stopnje Geodezija in geoinformatika in obseg priznanih študijskih obveznosti v študijskem programu bo individualno obravnaval Študijski odbor Oddelka za geodezijo. Če je kandidatu v postopku priznavanja zaradi prehoda priznanih vsaj toliko in tiste kreditne točke, ki so pogoj za vpis v višji letnik Magistrskega študijskega programa druge stopnje Geodezija in geoinformatika, se kandidatu dovoli vpis v višji (drugi) letnik na Magistrski študijski program druge stopnje Geodezija in geoinformatika.
POGOJI ZA VPIS NA MAGISTRSKI ŠTUDIJSKI PROGRAM PROSTORSKO NAČRTOVANJE
V drugostopenjski magistrski študijski program Prostorsko načrtovanje se lahko v skladu s členi 38a, 38b in 41 Zakona o visokem šolstvu ter členom 115 Statuta UL vpiše:
- diplomant študija prve stopnje študijev s področja proučevanja in urejanja prostora;
- diplomant visokošolskega strokovnega študija pred uvedbo bolonjske reforme s področja proučevanja in urejanja prostora;
- diplomant študijskih programov prve stopnje študijev s sorodnih področij, če je pred vpisom opravil študijske obveznosti, bistvene za nadaljevanje študija, ki obsegajo vsebine iz prostorskega načrtovanja, statistike in uporabe GIS orodij. Morebitne manjkajoče vsebine se določijo glede na različnost strokovnega področja v obliki diferencialnih izpitov v obsegu od 10 do 60 kreditnih točk po ECTS. Kandidat jih lahko opravi med študijem na prvi stopnji ali z opravljanjem izpitov pred
vpisom na magistrski študij Prostorsko načrtovanje in - diplomant visokošolskega strokovnega študija pred uvedbo bolonjske reforme s sorodnih področij, če je pred vpisom opravil študijske obveznosti, bistvene za nadaljevanje študija, ki obsegajo vsebine iz prostorskega načrtovanja, statistike in uporabe GIS orodij. Morebitne manjkajoče vsebine se določijo glede na različnost strokovnega področja v obliki diferencialnih izpitov v obsegu od 10 do 60 kreditnih točk po ECTS. Kandidat jih lahko opravi med študijem na prvi stopnji ali z opravljanjem izpitov pred vpisom na magistrski študij Prostorsko načrtovanje.
Pogoje za vpis izpolnjuje tudi, kdor je končal enakovredno izobraževanje v tujini.
Morebitne manjkajoče vsebine kandidatom iz tretje in četrte alineje Pogojev za vpis individualno določi Študijski odbor Oddelka za geodezijo. Upošteva se tudi dosežena znanja v praksi, vendar največ do 40 % obveznosti.
Merila za priznavanje znanj in spretnosti, pridobljenih pred vpisom v program
Študentu se lahko priznajo znanja, ki po vsebini in obsegu ustrezajo učnim vsebinam predmetov v programu Prostorsko načrtovanje. O priznavanju znanj in spretnosti, pridobljenih pred vpisom, odloča Študijski odbor Oddelka za geodezijo UL FGG na podlagi pisne vloge študenta, priloženih spričeval in drugih listin, ki dokazujejo uspešno pridobljeno znanje ter vsebino teh znanj, ter v skladu s Pravilnikom o postopku in merilih za priznavanje neformalnega pridobljenega znanja in spretnosti, sprejetega na 15. seji Senata UL, dne 29. 5. 2007.
Pri priznavanju znanj in spretnosti se:
- upoštevajo spričevala in druge listine o končanih tečajih ter drugih oblikah izobraževanja;
- ocenjujejo izdelki, storitve, objave in druga avtorska dela študentov;
- ocenjuje znanje, ki si ga je študent pridobil s samoizobraževanjem ali z izkustvenim učenjem (možnost opravljanja študijskih obveznosti brez udeležbe na predavanjih, vajah, seminarjih);
- upoštevajo ustrezne delovne izkušnje.
V primeru, da Študijski odbor Oddelka za geodezijo UL FGG ugotovi, da se pridobljeno znanje lahko prizna, se to ovrednoti z enakim številom točk po ECTS, kot znaša število kreditnih točk pri ustreznem predmetu.
Prehodi med študijskimi programi
Za prehod med programi se šteje prenehanje študentovega izobraževanja v študijskem programu, v katerega je bil vpisan (prvi program) in nadaljevanje izobraževanja v Magistrskem študijskem programu druge stopnje Prostorsko načrtovanje (drugi program), v katerem se lahko del študijskih obveznosti, ki jih je študent že opravil v prvem študijskem programu, priznajo kot opravljene.
Prehodi so možni iz študijskih programov druge stopnje in do prenehanja izvajanja tudi iz dodiplomskih univerzitetnih študijskih programov, sprejetih pred 11. 6. 2004, ki ob zaključku študija zagotavljajo pridobitev primerljivih kompetenc in med katerimi se lahko po kriterijih za priznavanje prizna vsaj polovica obveznosti po ECTS iz prvega študijskega programa, ki se nanašajo na obvezne predmete drugega študijskega programa. Glede na obseg priznanih obveznosti iz prvega študijskega programa v Republiki Sloveniji ali tujini se lahko študent vpiše v isti ali višji letnik v drugem študijskem programu. Študenti, ki prehajajo, morajo izpolnjevati pogoje za vpis v drugi študijski program.
Prošnje kandidatov za prehod v Magistrski študijski program druge stopnje Prostorsko načrtovanje in obseg priznanih študijskih obveznosti v študijskem programu bo individualno obravnaval Študijski odbor Oddelka za geodezijo. Če je kandidatu v postopku priznavanja zaradi prehoda priznanih vsaj toliko in tiste kreditne točke, ki so pogoj za vpis v višji letnik Magistrskega študijskega programa druge stopnje Prostorsko načrtovanje, se kandidatu dovoli vpis v višji (drugi) letnik na Magistrski študijski program druge stopnje Prostorsko načrtovanje.
Pogoji za vpis na doktorska študijska programa 3. stopnje na UL FGG
POGOJI ZA VPIS NA DOKTORSKI ŠTUDIJSKI PROGRAM GRAJENO OKOLJE
Na doktorski študijski program Grajeno okolje se lahko vpiše, kdor je končal:
- študijski program druge stopnje;
- študijski program, ki izobražuje za poklice, urejene z direktivami Evropske unije, če je ovrednoten s 300 kreditnimi točkami (KT), ali drugi enoviti magistrski študijski program, ki je ovrednoten s 300 KT;
- študijski program za pridobitev specializacije in je pred tem končal visokošolski strokovni program. Tem kandidatom Študijski odbor doktorskega študija UL FGG pred vpisom v doktorski študijski program Grajeno okolje določi dodatne obveznosti v obsegu do 60 KT;
- študijski program za pridobitev magisterija znanosti oziroma specializacije po končanem študijskem programu za pridobitev univerzitetne izobrazbe. Tem kandidatom se v doktorskem študijskem programu Grajeno okolje priznajo študijske obveznosti v obsegu najmanj 60 KT;
- študijski program za pridobitev univerzitetne izobrazbe, sprejet pred 11. 6. 2004.
Na doktorski študijski program Grajeno okolje se lahko vpišejo tudi diplomanti tujih univerz. Enakovrednost predhodno pridobljene izobrazbe v tujini se ugotavlja v postopku priznavanja tujega izobraževanja za nadaljevanje izobraževanja skladno s 121. členom Statuta UL.
Merila in kriteriji v primeru omejitve vpisa
V primeru omejitve vpisa bo izbira kandidatov temeljila na podlagi naslednjih kriterijev:
- povprečna ocena študija (15 %),
- ocena diplomske ali magistrske naloge (5 %) in
- uspeh pri izbirnem izpitu (80 %), ki je sestavljen iz pisnega izpita s področja naravoslovja in tehnike. Kandidat lahko 40 % ocene pisnega izpita nadomesti z oceno dosedanjega znanstvenega in strokovnega dela na področju študijskega programa.
Kandidati si izberejo študijskega mentorja ob vpisu na doktorski študij oziroma najpozneje do konca 1. semestra 1. letnika doktorskega študija.
Prehodi med študijskimi programi
Doktorand lahko preide iz študijskega programa, v katerega se je vpisal, na drugega, pri čemer se mu vse ali del obveznosti, ki jih je že opravil, priznajo kot opravljene obveznosti novega študijskega programa. Prošnje kandidatov za prehod na doktorski študijski program Grajeno okolje bo individualno obravnaval Študijski odbor doktorskega študija.
POGOJI ZA VPIS DOKTORSKI ŠTUDIJSKI PROGRAM VARSTVO OKOLJA
Na interdisciplinarni doktorski študijski program Varstvo okolja se lahko vpišejo diplomanti:
- študijskih programov druge stopnje;
- študijskih programov, ki izobražujejo za poklice, urejene z direktivami Evropske unije, če so ovrednoteni s 300 kreditnimi točkami (npr. študij medicine, dentalne medicine, veterinarske medicine, farmacije) ali drugih enovitih magistrskih študijskih programov, ki so ovrednoteni s 300 kreditnimi točkami;
- študijskih programov za pridobitev specializacije, ki so pred tem končali visokošolski strokovni program. Tem kandidatom Programski svet varstva okolja pred vpisom v študijski program tretje stopnje določi dodatne obveznosti v obsegu od 30 do 60 kreditnih točk;
- študijskih programov za pridobitev magisterija znanosti oziroma specializacije po končanem študijskem programu
za pridobitev univerzitetne izobrazbe. Tem kandidatom se v doktorskem študijskem programu tretje stopnje
priznajo študijske obveznosti v obsegu najmanj 60 kreditnih točk; - študijskih programov za pridobitev univerzitetne izobrazbe sprejetih pred 11. 6. 2004.
Na doktorski študijski program Varstvo okolja se lahko vpišejo tudi diplomanti tujih univerz. Enakovrednost predhodno pridobljene izobrazbe v tujini se ugotavlja v postopku priznavanja tujega izobraževanja za nadaljevanje izobraževanja skladno s 121. členom Statuta UL.
Prehodi med študijskimi programi
Prehod iz drugih doktorskih programov na interdisciplinarni doktorski študijski program Varstvo okolja je mogoč, če študent izpolnjuje pogoje za vpis v ta program. Kandidat mora pri prehodu iz drugega študijskega programa priložiti potrdilo o opravljenih študijskih obveznostih na študiju, na katerega je bil vpisan, in veljavne učne načrte za predmete in druge vsebine, pri katerih je opravil študijske obveznosti.
Prošnje kandidatov za prehod na doktorski študij Varstvo okolja bo individualno obravnaval Programski svet v skladu s Statutom Univerze v Ljubljani.